Za Pacijente

Potvrđivanje vaše dijagnoze

Nakon što identifikuje sumnjivu leziju, ljekar može predložiti ili potpuno uklanjanje ili dalje testiranje. Ponekad se predlaže dalje testiranje jer čak i nakon pažljivog pregleda nije uvijek jasno da li je sumnjivi mladež ili lezija kancerogena.

„Zlatni standard“ za utvrđivanje da li je sumnjivi mladež kancerogen je biopsija sa detaljnim patološkim pregledom. Međutim, biopsije nisu uvijek potrebne ili idealne i možda nisu prikladne zbog ožiljaka, troškova ili prisustva već postojećih stanja koja otežavaju zarastanje. Ovo posebno važi za osjetljiva područja, kao što su lice ili uši.

Biopsije takođe mogu izazvati neopravdani stres i anksioznost za pacijente i njihove voljene. Pored toga, uprkos tome što je zlatni standard za dijagnostiku melanoma, on nije savršen alat.

Zbog ovih zabrinutosti, mnogi ljekari se okreću neinvazivnim tehnikama koje im mogu dati više informacija umjesto – ili prije – tradicionalne biopsije.

Neinvazivno testiranje

Jedan primjer neinvazivnog testa koji može pomoći ljekarima i pacijentima da odluče da li da rade biopsiju sumnjive lezije kože ili ne je Dermtech test pigmentiranih lezije (PLA). Vaš ljekar će na kožu nanijeti lijepljivi flaster koji prikuplja mali uzorak ćelija kako bi izmjerio da li se dva gena, PRAME i LINC00518, nalaze na visokim nivoima. PLA lepljivi flaster se zatim šalje poštom u dijagnostičku laboratoriju na testiranje, koje može potrajati od 3 do 5 dana, prije nego što se rezultati vrate vašem ljekaru. Ljekarska kancelarija će vas zatim kontaktirati o rezultatima.

U studiji o članku iz 2017. u časopisu Američke akademije za dermatologiju (JAAD), istraživači su otkrili da Dermtech-ov PLA ima negativnu prediktivnu vrijednost veću od 99%.1 To znači da preko 99% lezija za koje je utvrđeno da nemaju znakove melanoma sa Dermtech-ovim PLA, su negativni na melanom.

Promjene u ekspresiji gena u PRAME i LINC mogu se otkriti prije nego što se uoče fizičke promjene na leziji kože. Ako se pronađe jedan ili oba gena, vi i vaš ljekar možete zajedno da odlučite da li je najbolje nastaviti sa biopsijom. Ako nijedan od gena nije pronađen, pažljivo praćenje tokom vremena može biti najprikladniji način djelovanja. Međutim, ako PLA sugeriše melanom, ili ako vaš ljekar ne koristi neinvazivno testiranje, ali vidi leziju kao sumnjivu, on može biopsirati vaš mladež/leziju.

Pošto je biopsija zlatni standard za postavljanje dijagnoze melanoma, vaš ljekar može predložiti biopsiju bez obzira na rezultat vašeg neinvazivnog testiranja.

Tradicionalna biopsija

Upravo sam dobio biopsiju za melanom. Biopsija kože je manja medicinska procedura koja se izvodi na sumnjivom mjestu da bi se uzeo uzorak ćelija, koji će zatim pažljivo pregledati pod mikroskopom stručnjak koji se zove patolog. Patolog je ljekar koji je specijalizovan za testiranje i ispitivanje ćelija i tkiva. Dermatopatolog je patolog koji je specijalizovan za ispitivanje kože.

Patolog će testirati ćelije iz vašeg uzorka biopsije i pružiti vama i vašem ljekaru sveobuhvatan izveštaj na osnovu njihovih nalaza. Ovaj izveštaj će uključiti niz informacija pronađenih iz analize, uključujući da li je sumnjivo mjesto rak, pre-rak ili benigno (zdravo).

U otprilike 10-15% uzoraka biopsije, samo vizuelni pregled ćelija pod mikroskopom nije dovoljan da patolog postavi konačnu dijagnozu. U ovim slučajevima, vaš patolog ima nekoliko drugih alata koji pomažu u postizanju konačne dijagnoze, uključujući:

  • Fluorescentna in situ hibridizacija (FISH) – Fluorescentna in situ hibridizacija (FISH) je test koji pomaže patologu da mapira genetski materijal unutar ćelija. Koristeći FISH, patolog će uporediti ćelije iz vaše biopsije sa benignim tkivom.
  • Komparativna genomska hibridizacija niza (aCGH) – Komparativna genomska hibridizacija niza (aCGH) omogućava patologu da uporedi broj kopija određenih gena (koja se naziva varijacija broja kopija) sa poznatim uzorkom. Dok većina varijacija u broju kopija ne izaziva štetne posljedice, neke su povezane sa povećanim rizikom od raka.
  • Paneli za ekspresiju gena – U panelu za ekspresiju gena (GEP), grupa gena povezanih sa rakom se analizira kolektivno kako bi se pomoglo patologu da utvrdi da li su ćelije kancerogene ili benigne. Jedan primjer komercijalno dostupnog testa, miPath® Melanoma, mjeri 23 pojedinačna gena i može pomoći patologu da postavi konačnu dijagnozu u ovim izazovnim slučajevima. Rezultat miPath® Melanoma testa je obezbjeđen kao jedan numerički rezultat koji klasifikuje lezije na koži kao vjerovatno benigne, vjerovatno maligne ili neodređene.
Čekamo rezultate

Čekanje na rezultate može biti stresan period za vas i vašu porodicu. Potrebno vrijeme može značajno da varira u zavisnosti od vrste testa koji ste imali, laboratorije koja vrši testiranje i rasporeda vašeg ljekara (koji će generalno pregledati rezultate prije nego što vam ih saopšti). Pitajte svog doktora kada treba da očekujete svoje rezultate. Za mnoge pacijente ovaj period čekanja može izgledati kao cijeli život. Iako je potpuno normalno da brinete, pokušajte da se okružite pozitivnošću i klonite se interneta!

Kada vaš ljekar zatraži da vas vidi kako bi vam pružio rezultate – nemojte odmah misliti na najgore. Normalno je da pacijenti moraju da zakažu pregled kod svog ljekara da bi dobili rezultate. Obavezno razgovarajte sa svojim doktorom o tome kako će vam on/ona saopštiti rezultate kako biste znali šta da očekujete.