Za Pacijente

Biomarkeri i prognostičko testiranje

Nakon dijagnoze melanoma, dostupni su i drugi testovi koji mogu pružiti dodatne informacije za informisanje o vašim mogućnostima liječenja i narednim koracima. Ovi testovi se mogu podijeliti u dvije široke kategorije:

  • Testiranje biomarkera da bise utvrdilo koje su mutacije u vašem melanomu
  • Prognostičko testiranje za određivanje težine vašeg melanoma ili rizika od ponovne pojave nakon operacije
Testiranje biomarkera melanoma

Zahvaljujući napretku istraživanja tokom posljednje decenije, vaš ljekar sada može da testira vaš melanom kako bi utvrdio koje su mutacije prisutne, koje mutacije pokreću rak i da li se ove mutacije mogu liječiti klasom lijekova koji se nazivaju ciljane terapije. Ovo zovemo testiranje biomarkera. Ova vrsta testiranja se preporučuje svim pacijentima sa stadijumom 3 ili 4 melanoma. Ovo možete čuti i pod nazivom „genomsko testiranje“.

Svi kanceri, uključujući melanom, uzrokovani su mutacijama u DNK koje omogućavaju ćelijama da nekontrolisano rastu i na kraju napadnu okolno tkivo. Ove mutacije su uzrokovane mnogim stvarima, uključujući duvan, alkohol, zagađenje ili, u slučaju melanoma, ultraljubičasto (UV) zračenje. U stvari, procjenjuje se da je 90% melanoma uzrokovano UV zračenjem sunca ili uređaja za sunčanje u zatvorenom prostoru.

Testiranje biomarkera je važno jer će vam pomoći da razumete sve opcije liječenja koje vam mogu biti dostupne. Kod melanoma, vaš ljekar može posebno tražiti BRAF, NRAS ili cKIT mutacije jer su dostupni tretmani koji specifično ciljaju na ove mutacije.

FDA odobrila samo terapije koje su fokusirane na BRAF mutaciju u melanomu, druge mutacije mogu biti „aktivne“ korišćenjem lijekova odobrenih za druge tipove raka ili onih koji su još u kliničkim ispitivanjima.

Na primjer, KIT-mutantni melanom se može uspješno liječiti kod nekih pacijenata korišćenjem lijekova prvobitno namjenjenih za leukemiju. Mutacije se smatraju „defektivnim“ ako postoje lijekovi koji su dizajnirani da posebno djeluju na njih. Zbog toga mnogi stručnjaci preporučuju testiranje melanoma na sve poznate mutacije, što se zove sveobuhvatno testiranje biomarkera.

Imajte na umu da imate mnogo opcija liječenja i samo zato što imate mutaciju u melanomu koja može da se liječi – to ne znači nužno da su ciljane terapije ispravne za vas. Razgovarajte sa svojim ljekarom o svim opcijama liječenja, uključujući klinička ispitivanja.

Prognostičko testiranje melanoma

Prognostički testovi se mogu koristiti za procjenu težine vašeg melanoma i pomoći pri donošenju odluke o liječenju. Ovo je izuzetno aktivna oblast istraživanja i uključuje niz testova, kao i komercijalno dostupne testove.

Procjena rizika od recidiva sa profilisanjem genske ekspresije

Komercijalno dostupan test, DecisionDk®-Melanoma, može pomoći u predviđanju rizika od povratka vašeg melanoma nakon operacije za pacijente sa ranim stadijumima melanoma (faza 1-3).

DecisionDk®-Melanoma je najčešće korišćeni test u ovom trenutku i predviđa individualni rizik od recidiva ili metastaza za pacijente koji se suočavaju sa melanomom u ranoj fazi. On radi mjerenjem ekspresije 31 gena unutar tumorskog tkiva.

Neki ljekari koriste rezultate DecisionDk®-Melanoma da donesu svoje odluke o potrebi da se uradi biopsija sentinel limfnih čvorova (SLNB), koji nivo i učestalost kontrolnih posjeta, potrebu za snimanjem i/ili utvrditi da li je upućivanje na druge specijalističke preglede neophodno.

Poznavanje vašeg rizika od recidiva takođe može pomoći vašem ljekaru da procjeni da li je pomoćna terapija – koja se koristi nakon operacije da bi se smanjio rizik od povratka melanoma – ispravna za vas. Adjuvantna terapija je sada odobrena od strane FDA za pacijente sa stadijumom IIB, IIC, III i IV melanoma.

Test je dostupan za pacijente sa melanomom dubine najmanje 0,3 mm. Dodatni testovi se razvijaju i ovo je veoma aktivna oblast istraživanja.

Tečna biopsija: Mjerenje cirkulišućih DNK tumora

Iako su tumori napravljeni od ćelija koje se brzo dijele, s vremenom će neke od tih ćelija umrijeti i izbaciti svoju DNK u krv. Ova DNK tumora u krvi može se koristiti za otkrivanje prisustva kancerogenih ćelija u tijelu. Ljekari su sada u mogućnosti da utvrde da li je – i ako se pronađe, koliko – cirkulišućih DNK tumora (CtDNK) prisutno u vašoj krvi. Ovo se ponekad naziva „tečna biopsija“. CtDNK testiranje se široko koristi za karcinome krvi, kao što su leukemija ili limfom, i sve se više primjenjuje na čvrste tumore kao što je melanom.

CtDNK testovi, kao što je Natera’s SignateraTM, mogu pružiti dodatne informacije u nekoliko slučajeva, kao što je predviđanje rizika od recidiva, obavještavanje o potrebi za adjuvantnom terapijom, mjerenje relapsa liječenja i pomoć pri donošenju odluka o prekidu liječenja.

Šta istraživanje kaže o prognostičkom testiranju?

Gore opisani testovi su relativno novi i nisu univerzalno usvojeni jer neki ljekari vjeruju da je potrebno više testiranja. Drugi ljekari rutinski naručuju ove vrste testova i smatraju ih važnim dijelom svog ukupnog arsenala alata u pružanju personalizovane njege pacijenata.

Ako ste zainteresovani za prognostičko testiranje, razgovarajte sa svojim ljekarom o dostupnim opcijama. Obavezno pitajte koje informacije testiranje može da pruži, njegova ograničenja i kako to može uticati na vaše buduće liječenje.