Za Pacijente
Pembrolizumab (Keytruda®)
Imunoterapija je efikasan sistemski tretman za rak, uključujući melanom, jer aktivira imuni sistem tijela da se bori protiv raka.
Sistemski tretmani su lijekovi koji krvotokom dospjevaju u sve dijelove vašeg tijela. Takvi lijekovi se bore protiv ćelija raka koje su metastazirale ili se proširile sa prvobitnog tumora na druga područja.
Pembrolizumab (Keytruda) je imunoterapijski lijek koji pomaže u smanjenju tumora i pomaže pacijentima sa uznapredovalim melanomom da žive duže.
Šta je pembrolizumab (Keytruda)?
Pembrolizumab je anti-PD-1 inhibitor, je:
- Vrsta imunoterapije poznate kao inhibitor kontrolne tačke, koja pomaže da ćelije raka budu podložnije napadu sopstvenog imunološkog sistema vašeg tijela
- Antitijelo koje promoviše efekte T ćelija da ubijaju tumore (bijela krvna zrnca koja pomažu vašem tijelu da se bori protiv bolesti)
Kako djeluje pembrolizumab (Keytruda)?
Pembrolizumab blokira aktivnost molekula zvanog PD-1, proteina koji sprečava T ćelije da prepoznaju i napadaju upaljena tkiva i ćelije raka.
Blokirajući PD-1, pembrolizumab povećava sposobnost vašeg imunološkog sistema da napada ćelije melanoma i tumore. Lijek radi na oslobađanju T ćelija tako da mogu da napadnu melanom bilo gdje u vašem tijelu.
Koji pacijenti imaju koristi od pembrolizumaba (Keytruda)?
2014, američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) je odobrila pembrolizumab za liječenje pacijenata koji imaju uznapredovali stadijum melanoma:
- Faza III koja je neoperabilna (ne može se u potpunosti ukloniti operacijom)
- Faza IV, takođe poznata kao metastatska (ćelije melanoma su se proširile na organe i druge dijelove tijela)
Mnogi stručnjaci preporučuju anti-PD-1 terapiju, poput pembrolizumaba, kao tretman prve linije za pacijente sa uznapredovalim melanomom. Pacijenti treba da razgovaraju sa svojim ljekarima o rizicima i prednostima različitih opcija liječenja kao tretmana prve linije.
Kako se daje pembrolizumab (Keytruda)?
Pacijenti primaju pembrolizumab intravenozno (u venu).
- Svaka doza traje oko 30 minuta.
- Pacijenti obično primaju pembrolizumab svake tri nedjelje osim ako se njihov melanom ne pogorša ili iskuse neželjene efekte.
- Pacijenti primaju pembrolizumab ambulantno bez potrebe za bolničkim boravkom.
Koji su ciljevi pembrolizumaba (Keytruda)?
Pembrolizumab djeluje kao sistemski tretman sa ciljevima:
- Kontrolisanje melanoma i smanjenje tumora bilo gdje u tijelu
- Liječenje simptoma melanoma
- Pomaganje pacijentima da žive duže
Pembrolizumab je antitijelo koje djeluje kroz imuni sistem, može da proizvede imunološku „pamćenje“ u T ćelijama. To znači da pembrolizumab može pomoći vašem imunološkom sistemu da nastavi da napada ćelije melanoma čak i nakon tretmana.
Liječenje melanoma, poput pembrolizumaba, ima neželjene efekte, koji ponekad mogu biti ozbiljni. Pacijenti treba da razgovaraju sa svojim ljekarom kako bi saznali više o neželjenim efektima pembrolizumaba i drugih opcija liječenja melanoma.
Najnoviji tretmani za uznapredovali melanom
Saznajte više o najnovijim, najefikasnijim tretmanima za pacijente koji imaju uznapredovali melanom:
- Druge vrste imunoterapije, uključujući:
- Ipilimumab (Yervoy)
- Nivolumab (Opdivo)
- Aldesleukin (Proleukin), interleukin-2 (IL-2)
- T-VEC (Imlygic)
- Nivolumab (Opdivo) + Ipilimumab (Yervoy) u kombinaciji
- Ciljana terapija
- Kombinovana terapija
- Adjuvantna terapija za melanom visokog rizika