O Melanomu

Faza melanoma 2

Faza II melanoma se proteže izvan epidermisa (vanjski sloj kože) u dermis dublji sloj kože. Deblji je od melanoma I stadijuma i malo je vjerovatno da će metastazirati. Još uvijek nema dokaza da se melanom II faze proširio na limfna tkiva, limfne čvorove ili organe tijela.

Melanom stadijuma II se smatra lokalnim melanomom (ova grupa takođe uključuje stadijum 0 i melanom stadijuma I).

Faza II melanoma je podijeljena u tri podgrupe:

Stadijum IIA Melanom: Tumor melanoma je veći od 1,0 milimetara i manji od 2,0 milimetara sa ulceracijom (prelomljena koža) ili više od 2,0 i manjim od 4,0 milimetara bez slomljene kože.

Faza IIB Melanoma: Tumor melanoma je veći od 2,0 milimetara i manji od 4,0 milimetara debljine sa slomljenom kožom (ulceracija) ili više od 4,0 milimetara bez ulceracije.

Stadijum IIC Melanom: Tumor melanoma je debljine više od 4,0 milimetara sa slomljenom kožom (ulceracija).

O stadijumu: Stadiranje melanoma je zasnovano na sistemu stadijuma američkog zajedničkog komiteta za rak (AJCC). Sistem dodeljuje stadijum na osnovu rezultata tumorskih čvorova-metastaza (TNM) kao i dodatnih prognostičkih faktora. Cilj je da melanomi istog stadijuma imaju slične karakteristike, mogućnosti liječenja i ishode. Saznajte više o stadijumu melanoma ovdje.

Liječenje melanoma stadijuma 2: melanom stadijuma II se liječi hirurškim uklanjanjem tumora. Široka lokalna ekscizija, manja operacija, obično liječi lokalni melanom. Vaš ljekar može predložiti biopsiju sentinel limfnog čvora kako bi utvrdio da li se melanom proširio na najbliži limfni čvor. Ako se u ovoj biopsiji otkrije melanom, vaš ljekar može preporučiti kompletnu disekciju limfnih čvorova (hirurškim uklanjanjem svih limfnih čvorova u određenom dijelu tijela); međutim, ovo se ne preporučuje u svim slučajevima. Saznajte više o tretmanima melanoma ovdje.

Adjuvantna terapija: Neki melanomi mogu imati određene karakteristike koje povećavaju mogućnost metastaza ili recidiva. U ovim slučajevima, vaš ljekar može predložiti upotrebu adjuvantne terapije kako bi se odložio ili sprečio povratak melanoma. Adjuvantna terapija je dodatni tretman koji se daje nakon primarnog liječenja melanoma (obično operacije). Cilj adjuvantne terapije je smanjenje rizika od povratka melanoma. Saznajte više o adjuvantnoj terapiji ovdje.

Neoadjuvantna terapija: U nekim slučajevima, vaš ljekar može preporučiti pokušaj smanjivanja tumora pre operacije. Ovo se naziva neoadjuvantna terapija i obično se nudi kroz klinička ispitivanja.

Melanom visokog rizika se obično definiše kao melanom koji je dublji ili deblji (više od 4,0 milimetara debljine) na primarnom mjestu ili zahvata obližnje limfne čvorove. Ova bolest ima visok rizik od recidiva jer neke ćelije melanoma mogu ostati u tijelu čak i nakon što su operacijom uspješno uklonjeni vidljivi tumori melanoma.

Klinička ispitivanja: Klinička ispitivanja nude pacijentima pristup liječenjima koji se mogu pokazati korisnijim od onih koje je trenutno odobrila američka Uprava za hranu i lijekove (FDA). Pored toga, klinička ispitivanja proširuju naše razumjevanje melanoma i poboljšavaju buduće mogućnosti liječenja za sve pacijente. Saznajte više o kliničkim ispitivanjima ovdje.

Prognoza Melanom 2. faze: Uz odgovarajući tretman, melanom stadijuma II se smatra srednjim do visokim rizičnim za recidiv ili metastaze. Petogodišnja stopa preživljavanja od 2018. za lokalni melanom, uključujući stadijum II, iznosi 98,4%. Kliknite ovdje da saznate više o stopama preživljavanja melanoma.

Naknadna preventiva melanoma 2. faze:

Faza IIA: Nakon što nema dokaza o bolesti (NED) nakon tretmana za melanom stadijuma IIA, trebalo bi da sprovodite mjesečne samopreglede kože, limfnih čvorova i da imate godišnji pregled kože cijelog tijela koji će obavljati dermatolog do kraja tvog život. Takođe bi trebalo da se podvrgnete ljekarskom pregledu svakih 6 do 12 mjeseci tokom prvih 5 godina, a zatim jednom godišnje po potrebi.

Faza IIB: Nakon što nema dokaza o bolesti (NED) nakon liječenja melanoma IIB faze, trebalo bi da obavljate mjesečne samopreglede kože, limfnih čvorova i da imate godišnji pregled kože cijelog tijela koji će obavljati dermatolog do kraja tvog život. Takođe bi trebalo da se podvrgnete fizičkom pregledu kod svog ljekara svakih 3 do 6 mjeseci tokom prve 2 godine, zatim svakih 3 do 12 mjeseci u naredne 3 godine, a zatim jednom godišnje po potrebi.