Za Pacijente
Interferon (Intron® A ili Sylatron™)
Adjuvantna terapija je sekundarni tretman raka, koji se daje nakon primarnog liječenja hirurškim zahvatom, kako bi se odložila ili spriječila ponovna pojava raka.
Imunoterapija je tretman koji stimuliše imuni sistem tijela da otkrije i ubije ćelije raka. Kao sistemski tretman, putuje kroz vaš krvotok da bi stigao do svih dijelova vašeg tijela.
Interferon je vrsta imunoterapije koju pacijenti primaju kao pomoćnu terapiju za smanjenje rizika od povratka melanoma.
Saznajte više o tome kako funkcionišu imunoterapija i pomoćna terapija.
Šta je interferon?
Interferon, sa brendovima Intron A i Silatron, je pomoćna imunoterapija za pacijente sa melanomom visokog rizika. Melanom visokog rizika se obično definiše kao melanom koji je dublji ili deblji (više od 4 mm debljine) na primarnom mjestu ili zahvata obližnje limfne čvorove.
Godine 1995. interferon je postao prva pomoćna terapija koju je američka administracija za hranu i lijekove (FDA) odobrila za liječenje ljudi koji su imali operaciju za uklanjanje uznapredovalog tumora melanoma.
Nakon uklanjanja primarnog melanoma, interferon može zaustaviti rast i širenje svih preostalih ćelija melanoma. Lijek može da odloži ponavljanje melanoma, ali se nije pokazalo da značajno povećava ukupno vrijeme preživljavanja pacijenata.
Kako radi interferon?
Normalna funkcija interferona, kao proteina koji prirodno proizvodi tijelo, je da se bori protiv virusa i drugih infekcija i bolesti. Interferon je genetski proizvedena verzija prirodnog proteina tijela za upotrebu kao lijek koji stimuliše imuni sistem tijela da pronađe i ubije ćelije melanoma.
Kao pomoćna terapija kancera, interferon cilja na sve zaostale ćelije melanoma i spriječava ih da se šire i rastu. Tretman funkcioniše tako što:
- Stimuliše imuni odgovor aktiviranjem T ćelija (vrsta bijelih krvnih zrnaca koja se bore protiv bolesti i infekcija) za napad na ćelije melanoma
- Uzrokuje da ćelije raka oslobađaju hemikalije koje privlače ćelije imunog sistema koje ubijaju rak
- Usporavanje rasta i širenja ćelija melanoma
FDA je odobrila dva tipa interferona kao pomoćni tretman za pacijente sa melanomom visokog rizika: Interferon alfa-2b (Intron A) i peginterferon alfa-2b (Silatron). Glavna razlika između ova dva lijeka je u tome što Silatron ostaje u krvi duže od Introna A. To znači da se Silatron može davati u manjim dozama tokom dužeg vremenskog perioda.
Koji pacijenti mogu imati koristi od interferona?
Godine 1995, FDA je odobrila Intron A kao pomoćnu terapiju nakon operacije za pacijente sa uznapredovalim stadijumima melanoma:
- Pacijenti sa melanomom III stadijuma (zahvaćenost limfnih čvorova) koji su bez raka, ali su pod visokim rizikom od recidiva
- Pacijenti sa melanomom IIB ili IIC stadijuma koji imaju primarne lezije deblje od 4 mm
FDA je odobrila Silatron 2011. godine kao pomoćni tretman za pacijente koji imaju melanom koji se proširio na njihove limfne čvorove, u roku od 84 dana nakon operacije uklanjanja primarnih tumora melanoma i zahvaćenih limfnih čvorova.
Kako se daje interferon?
Pacijenti primaju Intron A na nekoliko načina:
- Kao infuzija u venu (intravenozno ili putem IV)
- Kao injekcija ili:
- Subkutano (ispod kože)
- Intramuskularno (u mišić)
Pacijenti obično primaju Intron A u dvije faze (uvođenje i održavanje) tokom jedne godine. U fazi indukcije:
- Pacijenti dobijaju maksimalnu tolerantnu dozu pet dana nedeljno tokom četiri nedelje.
- Svaka infuzija traje oko 20 do 30 minuta.
- Pacijenti dobijaju Intron A putem IV infuzije u ordinaciji svog ljekara, bolničkom okruženju (kao što je centar za infuziju) ili kod kuće.
Tokom faze održavanja:
- Pacijenti dobijaju injekcije tri puta nedjeljno do kraja godine (48 nedelja).
- Pacijenti (ili članovi njihove porodice ili njegovatelji) mogu sami davati injekcije bez potrebe za posjetom bolnici ili ljekaru.
Pacijenti dobijaju Silatron kao potkožnu injekciju, takođe u dvije faze:
- 6 mcg/kg nedeljno za osam doza
- 3 mcg/kg nedeljno do pet godina
Koji su ciljevi terapije interferonom?
Interferon je pomoćna terapija koja deluje na:
- Kontroliše rast i širenje melanoma
- Odlaže ponovnu pojavu melanoma nakon primarnog liječenja
- Stimulišite imuni sistem da reaguje na melanom i uništi sve preostale tumorske ćelije
Liječenje melanoma, poput interferona, ima neželjene efekte, koji ponekad mogu biti ozbiljni. Pacijenti treba da razgovaraju sa svojim ljekarom kako bi saznali više o neželjenim efektima interferona i drugih opcija liječenja melanoma.