Za Pacijente

Kompletna disekcija limfnih čvorova

Potpuna disekcija limfnih čvorova (CLND), koja se ponekad naziva i limfadenektomija, je hirurška procedura u kojoj se uklanjaju svi limfni čvorovi u određenoj regiji (kao što su pazuh, prepone, itd.) nakon otkrivanja melanoma kroz pozitivnu biopsiju sentinel limfnog čvora ( SLNB).

Šta je limfni čvor?

Limfni čvorovi su mali organi koji igraju važnu ulogu u imunološkom sistemu tijela. Limfni čvorovi igraju ključnu ulogu u filtriranju i praćenju limfne tečnosti, koja nosi otpadne tvari, patogene i imunološke ćelije. Limfni čvorovi međusobno su povezani u cijelom tijelu pomoću limfnih sudova – ili žila. Limfni sudovi su veoma slični venama koje sakupljaju i nose krv po cijelom tijelu.

Limfni čvorovi sadrže bijela krvna zrnca koja pomažu tijelu u borbi protiv infekcije. Bijela krvna zrnca štite od stranih supstanci kao što su virusi i bakterije. Ako se otkriju, ove ćelije će aktivirati imunološki odgovor. Zbog toga vaši limfni čvorovi mogu nateći kada se ne osjećate dobro.

Grupe limfnih čvorova nalaze se na vratu, ispod pazuha, grudnog koša, stomaka i prepona. Mnogi kanceri – uključujući melanom – koriste limfni sistem čvorova i sudova za širenje.

Za šta se koristi potpuna disekcija limfnih čvorova?

Kompletna disekcija limfnih čvorova (CLND) se koristi za poboljšanje regionalne kontrole bolesti i može pružiti dodatne prognostičke informacije (informacije koje su korisne za predviđanje toka vaše bolesti, poput toga koliko agresivna može biti).

Značajna studija iz 2017. objavljena u New England Journal of Medicine (pogledajte dolje za više informacija), pokazala je da potpune disekcije limfnih čvorova ne poboljšavaju ukupno preživljavanje pacijenata sa melanomom sa pozitivnom biopsijom sentinel limfnog čvora.

Uprkos ovim nalazima, neki ljekari i dalje mogu preporučiti proceduru zbog poboljšanja regionalne kontrole bolesti i dodatnih informacija koje postupak može pružiti. Razgovarajte sa svojim hirurgom o svim pitanjima ili nedoumicama.

Šta se dešava tokom potpune disekcije limfnih čvorova?

Tokom potpune disekcije limfnih čvorova (CLND), vaš hirurg će ukloniti sve ili većinu limfnih čvorova koji okružuju sentinel limfni čvor identifikovan kroz SLNB proceduru koju ste ranije imali. Pored uklanjanja ciljanih limfnih čvorova, vaš hirurg može takođe da ugradi „odvod“ kako bi pomogao u smanjenju nakupljanja tečnosti. Odvod će biti uklonjen nedeljama kasnije tokom posjete klinici.

Kada se limfni čvorovi uklone, patolog će pažljivo pregledati ove limfne čvorove na znakove melanoma. Ovo može pružiti dodatne informacije .

Koje su prednosti potpune disekcije limfnih čvorova?

Kompletna disekcija limfnih čvorova (CLND) može pružiti dodatne informacije vašem timu za liječenje o vašem melanomu i može dramatično smanjiti opterećenje tumorom kod nekih pacijenata. 

U velikoj studiji od 1935 pacijenata, oni koji su bili podvrgnuti CLND-u imali su nešto veću stopu preživljavanja bez bolesti – 68% u odnosu na 63% (dužina vremena nakon liječenja bez znakova ili simptoma melanoma). Međutim, procedura nije donela nikakvu korist u preživljavanju u odnosu na samo pažljivo posmatranje.

Koje su potencijalne štete od potpune disekcije limfnih čvorova?

Nuspojave uzrokovane potpunom disekcijom limfnih čvorova česte su i javljaju se u do 24% svih pacijenata koji su podvrgnuti postupku.

Moguće nuspojave uključuju:

  • Limfedem (otok ekstremiteta ili dijela tijela zbog kompromitiranog limfnog sustava)
  • Bol
  • Infekcija
  • Oštećenje senzornog nerva
  • Seroma (nakupljanje tečnosti na mjestu operacije)

Skoro sve hirurške procedure nose rizike kao što su kratkotrajni bol, otok i modrice na mjestu operacije i povećavaju rizik od infekcije. Međutim, neke nuspojave potpune disekcije limfnih čvorova, kao što je limfedem, mogu biti trajni. Saznajte više o nuspojavama ovdje.

Studije takođe pokazuju da pacijenti koji se podvrgnu kompletnoj disekciji limfnih čvorova (CLND) imaju niži kvalitet života u poređenju sa pacijentima koji su prošli samo biopsiju sentinel limfnog čvora (SLNB).

Šta istraživanje kaže o potpunoj disekciji limfnih čvorova kod melanoma:

Prije značajne studije iz 2017. objavljene u Nev England Journal of Medicine, potpuna disekcija limfnih čvorova bila je dio standarda liječenja nakon otkrivanja ćelija melanoma tokom biopsije sentinel limfnog čvora. U studiji na preko 1900 pacijenata, istraživači nisu pronašli značajnu razliku između pacijenata koji su prošli ili nisu bili podvrgnuti proceduri u smislu ukupnog preživljavanja.

Danas, zbog neželjenih efekata – i negativnih uticaja na ukupan kvalitet života – povezanih sa kompletnom disekcijom limfnih čvorova, kao što je rizik od ozbiljnog oticanja ruku i stopala, postupak se koristi samo u određenim slučajevima kada su potrebne dodatne informacije o širenju melanoma ili za poboljšanje regionalne kontrole bolesti.

Operacije melanoma