Treba Da Znate

Kako liječiti melanom po fazama

Melanom je najopasniji oblik raka kože, jer se može brzo proširiti na druge dijelove vašeg tijela ako se ne dijagnostikuje rano. Tretmani za melanom su se drastično poboljšali posljednjih godina. Rano otkrivanje je i dalje ključno – stope izliječenja i preživljavanja su mnogo veće u ranijim stadijumima bolesti u odnosu na kasnije stadijume. Postoje obećavajuće opcije liječenja koje su dostupne za bilo koju fazu. Ključ za pronalaženje ono što je najbolje za vas je da tačno znate u kojoj je fazi melanom.

O melanomu

Melanom je vrsta raka kože koja se formira u ćelijama (zvanim melanociti) koje kontrolišu pigment, ili boju, u vašoj koži. Manje je uobičajen od drugih karcinoma kože, kao što su karcinom bazalnih ćelija (BCC) i karcinom skvamoznih ćelija (SCC), ali melanom je opasniji zbog svoje sposobnosti da se brzo širi na druge organe ili metastazira, ako se ne liječi rano.

Kako se melanom razvija

Vremenom, izlaganje ultraljubičastim (UV) zracima, bilo od sunca ili od vještačkog svijetla poput onih u solarijumima u zatvorenom prostoru, može oštetiti DNK u ćelijama kože. Ovi oštećeni geni uzrokuju da se ćelije nekontrolisano dijele i rastu, na kraju postaju tumor — koji izgleda kao mladež. Melanom može da formira potpuno novi mladež ili da promjeni izgled postojećeg mladeža (zbog čega je samopregled kože toliko važan).

Liječenje melanoma po fazama

Najbolji tretman za melanom zavisi uglavnom od toga u kojoj se fazi nalazi ili koliko je uznapredovao. Da bi odredio stadijum, vaš ljekar će prvo izmjeriti debljinu ili dubinu melanoma (koja se zove Breslovova dubina) i provjeriti da li je koža slomljena (nazvana ulceracija). Zatim će testirati da li se melanom proširio na limfne čvorove ili na druge dijelove tijela.

Faza 0

Faza 0 se takođe naziva melanom in situ. U ovoj fazi, ćelije raka su samo u epidermisu, najvišem sloju vaše kože. Za liječenje melanoma stadijuma 0, ljekari će jednostavno ukloniti mladež i malu količinu normalne kože koja ga okružuje, procedura koja se naziva široka ekscizija. Ako su ćelije raka i dalje prisutne na ivicama, oni će ukloniti još malo dok ne budu sigurni da je odstranjeno sve.

Faza 1

U stadijumu 1, ćelije raka su u sloju kože odmah ispod epidermisa, koji se naziva dermis. Tumor je debljine do 2 milimetra (mm) i može, ali i ne mora biti slomljen na površini. Baš kao i stadijum 0, široka ekscizija se koristi za uklanjanje melanoma stadijuma 1. Vaš ljekar će možda željeti da testira najbliže limfne čvorove (zvane sentinel čvorovi) na ćelije raka, iako je u ovom trenutku rizik od širenja na limfne čvorove i dalje prilično nizak.

Faza 2

U stadijumu 2, melanom je još uvek dubok koliko i dermis, ali je nešto dublji nego u stadijumu 1. Tumor može biti do 4 mm debljine i može, ali ne mora biti slomljen, prema ACS. Još jednom, melanom će biti uklonjen širokom ekscizijom. U ovom trenutku, vjerovatnije je da se rak proširio na obližnje limfne čvorove, pa će mnogi ljekari željeti da testiraju limfne čvorove da bi bili sigurni. Oni to rade procedurom koja se zove biopsija sentinel-node, koja uključuje identifikaciju najbližeg limfnog čvora (sentinel čvor), njegovo uklanjanje i testiranje na ćelije melanoma.

Negativna biopsija sentinel čvora: šta se dešava

Ako je biopsija limfnih čvorova negativna, to je odlično. To znači da se melanom nije proširio izvan kože. Nećete morati dalje da se liječite, ali ćete morati da idete na redovne kontrolne preglede. Sa melanomom u ranoj fazi koji se nije proširio, to obično znači zakazivanje pregleda svakih šest do 12 mjeseci tokom nekoliko godina.

Pozitivna biopsija sentinel čvora: šta se dešava

Ako biopsija limfnih čvorova pronađe ćelije melanoma, postoje dvije opcije. Ako je mnogo ćelija raka prisutno u mnogim limfnim čvorovima, onda se svi limfni čvorovi u tom području moraju hirurški ukloniti. Ako postoji samo nekoliko ćelija raka, vaš ljekar može umjesto toga da odluči da nadgleda limfne čvorove ultrazvukom svakih nekoliko mjeseci i započne vam imunoterapiju ili ciljanu terapiju.

Imunoterapija

Tretmani imunoterapije pomažu imunološkom sistemu da ubije ćelije melanoma u bilo kojoj fazi. Melanom zna kako da manipuliše imunim ćelijama da bi preživeo, tako da lijekovi za imunoterapiju u osnovi pomažu imunološkom sistemu da radi svoj posao kako treba. Postoji nekoliko lijekova koji ciljaju imuni sistem na malo drugačije načine. Vaš ljekar će izabrati najbolji za vas na osnovu stadijuma vašeg melanoma, rizika, neželjenih efekata i još mnogo toga. Imunoterapija se obično daje kada ekscizija nije moguća, kada se melanom proširio na druge dijelove tijela ili da bi se spriječilo da se rak ponovo vrati nakon uklanjanja limfnih čvorova.

Ciljana terapija

Ciljani lijekovi za melanom se mogu koristiti ako postoje specifične genetske mutacije u ćelijama melanoma—što važi za oko 40% ljudi koji imaju melanom. Ove mutacije pomažu ćelijama raka da rastu i šire se, tako da je cilj ciljane terapije da se mutirani molekuli ugase kako bi se usporio ili zaustavio taj rast. Ciljane terapije se uzimaju kao dnevne pilule i obično se daju ako se melanom ne može ukloniti hirurškim putem, ako se proširio na druge dijelove tijela ili nakon operacije limfnih čvorova kako bi se sprečilo ponovno pojavljivanje.

Faza 3

Melanom je stadijum 3 ako je već zahvatio limfne čvorove kada je prvi put dijagnostikovan. Liječenje melanoma stadijuma 3 obično zahtjeva široku eksciziju, zajedno sa biopsijom i uklanjanjem limfnih čvorova. Posle operacije, vjerovatno ćete biti stavljeni na imunoterapiju ili ciljanu terapiju za borbu protiv svih preostalih ćelija raka i spriječavanje recidiva. Vaš doktor može da prepiše više lijekova za imunoterapiju odjednom.  Stopa odgovora je malo veća kada se kombinuje dvije vrste imunoterapijskih lijekova zajedno. Ovo povećava rizik od neželjenih efekata, tako da možda nije opcija za sve.

Faza 4

Faza 4 melanoma, najnapredniji oblik, je kada su se ćelije raka već proširile ili metastazirale u udaljene limfne čvorove ili u druge dijelove tijela, kao što su mozak, jetra, pluća ili kosti. U ovoj fazi, vaš doktor može odlučiti da ukloni primarni tumor (mladež) ako nije dovoljno velik da izazove deformaciju, ali liječenje je uglavnom fokusirano na korišćenje imunoterapije i/ili ciljanih terapija za smanjenje tumora i spriječavanje daljeg širenja melanoma. Tumori koji su se razvili u drugim organima mogu se hirurški ukloniti u zavisnosti od njihove veličine, lokacije, rizika i da li izazivaju simptome.

Šta je sa hemoterapijom i zračenjem?

Dok se zračenje i hemoterapija često koriste za liječenje drugih karcinoma, oni nisu uobičajeni tretmani za melanom. To je zato što su se imunoterapija i ciljana terapija pokazale mnogo efikasnijim u borbi protiv melanoma. Zračenje se može koristiti u oblastima gdje su limfni čvorovi uklonjeni gdje postoji visok rizik od recidiva ili šansa da su neke ćelije raka ostavljene. Takođe se uzima u obzir ciljanje ćelija raka koje su se proširile na druge organe, poput mozga. Zračenje se uglavnom koristi za smanjenje tumora i ublažavanje simptoma, a ne za izliječenje pacijenta.

Lokalni lijekovi i vakcine

U stadijumu 0 melanoma, krema za lokalnu upotrebu koja se zove imikvimod može se koristiti na kozmetički osjetljivim područjima — što obično znači na licu. To ni na koji način nema stopu izliječenja kao operacija. Što se tiče vakcina za melanom? One su u razvoju. Koriste se u kliničkim ispitivanjima – postoji nekoliko koje su urađene  i ispitivanja su u toku. Ne postoji trenutno standardna vakcina koja se daje ljudima.