Za Pacijente
Adjuvantna terapija
Pacijenti koji se liječe od melanoma mogu imati visok rizik da se melanom ponovo vrati – čak i nakon operacije. Ljekari i onkolozi imaju nove načine da pomognu u odlaganju ili spriječavanju ponovnog pojavljivanja melanoma putem adjuvantne terapije.
Šta je pomoćna terapija za melanom?
Adjuvantna terapija je dodatni tretman koji se daje nakon primarnog liječenja bolesti. Kod melanoma, adjuvantna terapija se ponekad koristi nakon operacije kako bi se smanjio rizik od povratka melanoma.
Neki pacijenti koji se podvrgnu operaciji zbog svog melanoma mogu biti izloženi velikom riziku da se njihov melanom ponovo vrati. To je zato što ponekad mikroskopske ćelije melanoma mogu ostati u vašem tijelu, čak i ako operacija uspješno ukloni sve vidljive tumore melanoma.
Adjuvantna terapija može pomoći u odlaganju ili sprečavanju ponovnog pojavljivanja melanoma.
Kada se daje pomoćna terapija?
Prije operacije, vaš ljekar može iznijeti ideju o adjuvantnoj terapiji, a zatim o tome detaljnije razgovarati sa vama nakon operacije, nakon što se utvrdi stadijum vašeg melanoma (kako bi se utvrdilo da li ste kandidat). Adjuvantna terapija se započinje ubrzo nakon operacije i obično traje godinu dana.
Ko bi trebalo da razmotri pomoćnu terapiju?
Adjuvantna terapija često se preporučuje pacijentima sa visokorizičnim melanomom nakon operacije. Melanom visokog rizika uključuje pacijente sa:
- Melanomi debljine najmanje 2 mm sa ulceracijom (što znači da je koža na vrhu melanoma slomljena);
- Melanomi debljine preko 4 mm (sa ili bez ulceracije);
- Melanomi koji su se proširili na obližnje limfne čvorove, limfne sudove ili kožu.
Takođe treba uzeti u obzir vaše godine, opšte zdravlje i lične preferencije. Faza vašeg melanoma u trenutku dijagnoze pomaže da se utvrdi rizik od ponovne pojave nakon operacije. Dubina melanoma i druge karakteristike mjesta nastanka (primarnog mjesta), kao i da li su zahvaćeni obližnji limfni čvorovi, uzimaju se u obzir u procesu određivanja stadijuma.
- Faze 0 i I: Operacija je obično uspješna za melanome u ranoj fazi, a rizik od ponovnog pojave je veoma nizak – procenjuje se na manje od 2%. Zbog toga se ne preporučuje pomoćna terapija.
- Faze 2A: Operacija je obično uspješna za melanome stadijuma 2A i pomoćna terapija se obično ne preporučuje.
- Faza 2B i 2C: Iako je operacija često uspješna za pacijente sa melanomom stadijuma 2B i 2C, ovi tumori imaju kliničke karakteristike povezane sa većim rizikom od recidiva (deblji tumori i/ili ulceracije). Pacijenti sa melanomom stadijuma 2B i 2C treba sa svojim ljekarom da razgovaraju o mogućim prednostima i rizicima adjuvantne terapije.
- Faza 3A: Iako pacijenti sa stadijumom IIIA imaju zahvaćene limfne čvorove, rizik od recidiva je manji od 20% i stoga se pomoćna terapija obično ne preporučuje. Da bi se izbjegla mogućnost ozbiljnih neželjenih efekata tokom liječenja, ljekari često preporučuju pažljivo praćenje i liječenje samo ako se melanom vrati.
Individualne okolnosti se veoma razlikuju za pacijente sa stadijumom III bolesti, tako da je važno da razgovarate o mogućnostima liječenja sa svojim ljekarom.
- Faze 3B, 3C i 4: Pacijenti u ovim grupama imaju visok rizik od recidiva i često se preporučuje adjuvantna terapija ako imaju melanom koji je dublji ili deblji (više od 4 mm debljine) na primarnom mjestu ili zahvata obližnje limfne čvorove. U stadijumu 4 – koji se naziva i uznapredovali melanom – rak se proširio na druge organe kao što su pluća ili mozak.
Rizici i prednosti adjuvantne terapije
Studije su pokazale da adjuvantna terapija za melanom može smanjiti rizik od povratka melanoma nakon operacije do 50%. Za pacijente sa melanomom visokog rizika, adjuvantna terapija može biti važan dio vaše strategije liječenja. Međutim, pomoćne terapije nisu prikladne za sve pacijente. To je zato što sve terapije – uključujući i one koje je odobrila Uprava za hranu i lijekove Sjedinjenih Država (FDA) imaju potencijalne rizike.
Neki pacijenti mogu imati samo blage nuspojave, ali su mogući trajni, ozbiljni, pa čak i po život opasni neželjeni efekti. Važno je da razgovarate o mogućim koristima i rizicima sa svojim ljekarom prije donošenja bilo kakve odluke o liječenju.
Opcije adjuvantne terapije melanoma
Preferirane (poželjne) adjuvantne terapije:
Nacionalna sveobuhvatna mreža za borbu protiv raka (NCCN) je neprofitna organizacija 31-og vodećeg centra za rak širom Sjedinjenih Država. NCCN pruža smjernice za liječenje kliničara i pacijenta koje su zasnovane na kliničkim istraživanjima i ove smjernice služe kao „priznati standard za kliničko usmjeravanje i politiku u liječenju raka“. Terapije koje su se pokazale kao najefikasnije i najbezbjednije su označene kao „poželjne intervencije“ u NCCN smjernicama.
- Opdivo (nivolumab) i Keytruda (pembrolizumab) su lijekovi za imunoterapiju kontrolnih tačaka i smatraju se poželjnim agensima za pomoćnu terapiju melanoma. Ovi lijekovi mogu imati veći rizik za pacijente sa autoimunim bolestima ili za pacijente koji su podvrgnuti imunosupresivnoj terapiji zbog nekog drugog zdravstvenog stanja. Pacijenti dobijaju nivolumab i pembrolizumab kroz IV infuziju.
Saznajte više o Opdivu (nivolumab).
Saznajte više o lijeku Keytruda (pembrolizumab).
Uobičajene blage nuspojave uključuju dijareju, umor i osip. Ozbiljniji neželjeni efekti koji se mogu javiti uključuju poremećaje štitne žlijezde, dijabetes, poremećaj hipofize koji se naziva hipofizitis i teške kožne, srčane, gastrointestinalne ili plućne reakcije. Rijetko, neželjeni efekti mogu biti opasni po život.
- Tafinlar (dabrafenib) + Mekinist (trametinib) je kombinacija ciljane terapije koja može biti alternativa za pacijente čije ćelije raka imaju mutaciju zvanu BRAF, posebno za pacijente koji nisu u mogućnosti da se podvrgnu adjuvantnoj imunoterapiji zbog osnovnog zdravstvenog stanja. Pacijenti uzimaju Tafinlar + Mekinist oralno (gutajući na usta).
Saznajte više o Tafinlaru (dabrafenib) + Mekinist (trametinib).
Uobičajene blage nuspojave uključuju groznicu, umor, mučninu, glavobolju, osip, drhtavicu, dijareju, povraćanje i bol u mišićima i zglobovima. Ozbiljniji neželjeni efekti koji se mogu javiti uključuju krvarenje, zapaljenje u gastrointestinalnom traktu, krvne ugruške, srčanu insuficijenciju, tešku groznicu, visok šećer u krvi ili ozbiljne reakcije očiju, pluća ili kože. Rijetko, neželjeni efekti mogu biti opasni po život.
- Klinička ispitivanja adjuvantne terapije testiraju tretmane ili metode koje FDA još nije odobrila. Pridruživanje kliničkom ispitivanju je održiva opcija liječenja za ljude sa melanomom i svim vrstama raka, a učešće često predstavlja najbolji pristup pacijenata najsavremenijim istraživanjima. Postoje mnoga klinička ispitivanja koja traže kako najbolje smanjiti rizik od povratka melanoma. Saznajte više o kliničkim ispitivanjima.
Bez obzira na to koji pristup liječenju pacijenti mogu da izaberu, veoma je važno da sve neželjene efekte koje osjetite – i blage i ozbiljne – prijavite svom timu za liječenje!
Druge pomoćne terapije koje je odobrila FDA:
U rijetkim slučajevima, starije terapije se još uvijek mogu koristiti, posebno za pacijente s visokim rizikom od recidiva koji ne mogu uzimati novije imunoterapije zbog drugih stanja ili kontraindikacija.
- Yervoy (ipilimumab) je odobren kao pojedinačni agens za pomoćnu terapiju melanoma, ali je u velikoj mjeri zamjenjen nivolumabom ili pembrolizumabom jer se ovi lijekovi često bolje tolerišu.
Saznajte više o ipilimumabu (Yervoy).
- Intron i Sylatron (interferon) su starija terapija koja se danas rijetko koristi jer su studije pokazale da su novije terapije efikasnije i imaju mnogo manje neželjenih efekata. Međutim, i dalje je odobren od strane FDA i još uvijek se može uzeti u obzir u određenim situacijama.
Druge terapije:
- Opdivo + Yervoy trenutno nije odobren od strane FDA kao pomoćna terapija, međutim neki liječnici i dalje mogu preporučiti kombinaciju, praćenu samo nivolumabom, u određenim situacijama. Vjeruje se da je kombinacija efikasnija od imunoterapije zasnovane na PD-1 (monoterapija nivolumabom ili pembrolizumabom), ali se koristi samo u određenim situacijama zbog povećanog rizika od nuspojava u poređenju sa imunoterapijom sa jednim lijekom. Kombinacija je trenutno odobrena od strane FDA za metastatski melanom koji se ne može liječiti operacijom.
- Opdualag trenutno nije odobren od strane FDA kao pomoćna terapija, ali klinička ispitivanja su u toku kako bi se testirala njegova efikasnost u ovom okruženju.
Veoma je važno da sve neželjene efekte – i blage i ozbiljne – prijavite svom ljekaru!
Pitanja o adjuvantnoj terapiji:
- Je li adjuvantna terapija dobra opcija za liječenje mog melanoma?
- Možemo li razgovarati o prednostima i nedostacima adjuvantne terapije za moju situaciju?
- Ako počnem sa adjuvantnom terapijom, a opet doživim recidiv, kako se mjenjaju moje buduće opcije liječenja?
- Kada ću početi sa adjuvantnom terapijom?
- Postoje li drugi dodatni faktori osim stadijuma koji mogu pomoći u procjeni da li imam visok rizik od ponovnog pojavljivanja melanoma?
- Koji su neželjeni efekti liječenja?
- Da li postoje neka klinička ispitivanja za koja bih se kvalifikovao?
Odobrene pomoćne terapije za melanom
Američka uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila je sljedeće lijekove kao pomoćnu terapiju za melanom visokog rizika: